Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny ...

Učitel filozofie jednoho dne přišel do třídy. Když se studenti usadili, vytáhl ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po povrch kamínky. Pak se zeptal zda je nádoba plná. Studenti řekli, že ano.
Učitel vytáhl krabici s menšími kamínky a nasypal je nahoru. Protřepal nádobu a menší kamínky popadaly mezi ty velké kameny - vyplnily mezery mezi nimi. Opět se zeptal, jestli je nádoba plná. Studenti již váhavěji souhlasili. Vytáhl sáček s pískem. Nasypal jej na povrch nádoby, písek vyplnil po protřepání i ty nejmenší skulinky. Tentokrát již byla nádoba skutečně plná.
Řekl: "Touto ukázkou jsem chtěl vysvětlit, že tato nádoba je jako váš život. Velké kameny znázorňují důležité věci, jako je rodina, partner, děti, přátele. Pokud byste je ztratili, bylo by to pro vás zničující. Menší kamínky ukazují ostatní, méně důležité věci - např. auto, dům, zaměstnání. A písek všechno ostatní - drobnosti denního života.
Když jdou písek nebo kamínky do nádobky jako první, nezůstane místo pro velké kameny. Stejně to platí i v životě - když budete ztrácet čas a energii na drobnosti - materiální věci, nikdy nebudete mít čas na věci, které jsou skutečně důležité! Proto, milí studenti věnujte v životě skutečně důležitým věcem. Hrajte si se svými dětmi, vezměte partnera tančit nebo do kina.
Vždy bude čas jít do práce, uklidit dům, navařit oběd nebo nakoupit. Mnoho štěstí. Ať se vám to podaří," dodal na konec vyučující.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kameny pro Jiřího

(Soňa, 12. 6. 2011 9:21)

Asi jsi oblázek a míjíš sen o vlásek,
snad nežijí kameny bez lásek.
Snad neseš v sobě pěmět vesmíru
a hledáš svou lásku na míru,
tu co není slovem s bude ti bohem.